
Fenntartható vízgazdálkodási közösség alapítása
Fenntartható vízgazdálkodási (korábban öntözési) közösség létrehozásának ügyintézése, pályázati feltételeknek megfelelően, biztos jogi és szakmai alapokkal.
A hatékony vízfelhasználás ma már elengedhetetlen a mezőgazdaságban. A különböző öntözési módszerek – esőztető, felszíni és felszín alatti csepegtető, csévélődobos, körforgó, lineáris és mikroöntözés – lehetővé teszik, hogy minden területhez és növénykultúrához a legmegfelelőbb megoldást válasszuk.
Akár sík, akár tagolt területről van szó, zöldség-, gyümölcskultúráról vagy szántóföldi növényről, a korszerű öntözőrendszerek pontos, víztakarékos és automatizálható működést kínálnak, akár nagyüzemi méretekben is. Az optimálisan kiválasztott rendszer hozzájárul a terméshozam növeléséhez és az üzemeltetési költségek csökkentéséhez.
Az esőztető öntözés, vagy esőszerű öntözés olyan öntözési módszer, amely a vizet szórt formában juttatja el a talajra, hasonlóan az esőhöz. Az esőztető öntözőberendezések általában egy vagy több forgó vagy statikus fúvókából állnak, amelyek vízsugarakat fújnak szét a területen.
Ideális nagyobb területek öntözésére, illetve lehetővé teszi szabálytalan alakú területek öntözését.
A víz egyenletesen oszlik el a területen, így biztosítva a növények megfelelő vízellátottságát.
Az esőztető rendszerek gyakran automatizáltak, időzítővel vagy érzékelőkkel, így könnyen irányíthatók.
Hátrányai közé tartozik a nagy párolgási veszteség, ha a rendszer magas hőmérsékleten vagy közvetlen napsütésben működik. Emiatt kútvízből (felszín alatti vízkivétellel talaj- ill. rétegvízből) történő alkalmazása csak abban az esetben lehetséges, ha speciális, a mikroöntözés műszaki követelményeinek is megfelelő módon kerül kialakításra az öntözési rendszer.
A csévélődobos öntözőrendszer alapvetően egy vízzel töltött csövet tartalmaz, amelyet motorral hajtott csévélődobra tekernek fel. Vízágyús és öntözőkonzolos kivitelben is kapható.
A csévélődobos öntözőgépekkel 100-600 m távolságban is kiválóan lehet öntözni, így a lefedett terület nagysága 3-50 ha/dobig terjedhet. Az öntöződobok mozgatása egyszerű, mivel az öntözési területre traktorral kiszállíthatók.
A csévélődobos öntözőgépekkel 100–600 m távolságban is kiválóan lehet öntözni, a lefedett terület 3–50 ha/dob.
Alkalmazása élőmunkát igényel, előnye az önjáró berendezésekkel szemben elsősorban a kisebb beruházási költség.
A területen az öntözőlábak letalpalása (rögzítése) után a vízágyú tartó kocsi kihúzásával lefektetik az öntözőcsövet. Öntözés közben a polietilén csövet a víz energiáját felhasználó turbina segítségével csévélik vissza a dobra, amely behúzza a már működő vízágyút vagy konzolt.
A vízmennyiség szabályozása tehát a behúzási sebesség állításával lehetséges. A csévélődobos gépek szórófejeinek iránya állítható és a rendszer ellátható időzítővel, amely automatikusan szabályozza az öntözési időt. Alkalmazása élőmunkát igényel, előnye az önjáró berendezésekkel szemben elsősorban a kisebb beruházási költség lehet.
Az önjáró körforgó öntözőberendezések különböző hosszúságú (80–700 m) szárnyvezetékkel készülnek, a szárnyvezetékek pedig hordozó kerekeken vagy lánctalpakon gördülő vezetéktartó tornyokkal. A körforgó öntözőberendezések folyamatosan forognak egy központi torony körül, így akár 400 ha-os területet képesek beöntözni.
Az öntözőfúvókák a szárnyvezeték mentén vannak felszerelve, vagy kisebb csöveken lógnak le. A forgó mozgás miatt az öntözés 360 fokos körben történhet, illetve kiegészítő elemekkel (pl. saroköntöző corner elem) az öntözött terület növelhető. A körforgó öntözőberendezések vízellátása túlnyomó részben a központi toronynál telepített fix hidránsról történik.
A körforgó öntözőberendezések 80–700 m szárnyvezetékkel készülnek és 50–400 ha-os területet képesek beöntözni.
Alkalmazásuk élőmunkát nem igényel, automatizálhatóságuk miatt elsősorban nagy mezőgazdasági táblákon előnyösek.
A körforgó öntözők fúvókái a vízsugarat különböző távolságokra képesek szórni, így különböző területek öntözésére alkalmasak. A körforgó öntözőberendezéseknél lehetőség van a vízsugár szórási szögének beállítására, így pontosan lehatárolható az öntözni kívánt terület. A fúvókák általában állíthatók, így a víz mennyisége is szabályozható, ami lehetővé teszi, hogy az öntözés a növények igényeihez igazítva valósuljon meg.
A GPS vezérelt körforgó öntözőberendezések precíziós öntözést tesznek lehetővé a gép sebessége, a területi zónák és a szórófejek finomhangolásával a talaj vízellátottsága, az öntözött növények vízigénye és az időjárási adatok alapján. A körforgós berendezések működtetése élőmunkát nem igényel, alkalmazásuk elsősorban nagy mezőgazdasági táblákon előnyös a teljes automatizálhatóság miatt.
A lineáris öntözőberendezés a körforgós rendszerhez hasonlóan mozgatható tartószerkezetre szerelt szárnyvezeték, amely egyenes vonalban mozgatható, így teljes lefedettséget tesz lehetővé négyzet vagy téglalap alakú táblákon.
A rendszer egy mozgatható acélszerkezetre rögzített vízszállító csövet használ, amely mentén egyenletesen elhelyezett szórófejek biztosítják a víz eloszlatását az öntözött területre. Elrendezése lehet egyoldali vízbetáplálású egy szárnyvezetékes, vagy középső vízbetáplálású két szárnyvezetékes berendezés.
A szárnyvezetékek hossza 100 és 800 m közötti, lehetnek egyoldali vagy középső vízbetáplálásúak.
A lineáris öntözők gyakran automatizáltak, lehetővé téve az öntözés pontos időzítését és irányítását, precíziós öntözésre is alkalmasak.
A szárnyvezetékek leggyakoribb szerkezeti hossza 100 és 800 m közötti. A vízbetáplálás történhet földalatti nyomócsővezetékekből, hidránsokról magával húzott, felcsévélhető, rugalmas tömlő segítségével vagy nyitott csatornából szívócsövön és szívókosáron keresztül.
A lineáris öntözők gyakran automatizáltak, lehetővé téve az öntözés pontos időzítését és irányítását. A körforgós berendezésekhez hasonlóan alkalmasak precíziós öntözésre a sebesség, a zónák és a szórófejek vezérlése által.
A csepegtető öntözés célzott, víztakarékos módszer, amely közvetlenül a növények gyökérzónájába juttatja a vizet.
Felszín alatti (SDI) rendszer esetén az öntözőcsövek a talajba kerülnek, így minimális a párolgás, hatékonyabb a vízfelhasználás, csökken a gyomok terjedése, és javul a gyökérfejlődés.
A felszíni megoldás szalagokon vagy csöveken keresztül, a talajfelszínről öntöz, egyszerűbben telepíthető, jól szabályozható. Különösen hatékony zöldség- és gyümölcstermesztésnél.
A célzott vízkijuttatás csökkenti a párolgást és az elfolyást, így a rendszer kifejezetten víztakarékos megoldást kínál.
A víz közvetlenül a gyökérzónába jut, ami elősegíti a növények egészséges fejlődését, csökkenti a gyomok terjedését.
A felszín alatti csepegtető öntözési technológia a vizet közvetlenül a talajba, a növények gyökerei közelébe juttatja. Az eljárás során az öntözőcsöveket a talaj felszíne alatt helyezik el, és a víz csepegve, lassan, egyenletesen áramlik a gyökérzónába, így csökkentve a párolgás mértékét és biztosítva a növények optimális vízellátását.
A víz nyomócsőhálózaton keresztül jut a nyomáskompenzált csepegtetőcsövekhez, amelyek gyökérbehatolás elleni védelemmel vannak ellátva. A telepítés mélysége 10–70 cm közötti, mely függ a növény gyökerezési mélységétől és a talaj mechanikai összetételétől. A csepegtető elemek távolsága szántóföldön általában 0,20–1,5 m, gyümölcsösben a tőtávolság függvényében 0,25–5 m.
Mivel a víz közvetlenül a gyökereknél kerül elosztásra, elkerülhető a párolgás, és minimalizálható a vízveszteség.
Mivel a víz nem ér el a talaj felszínéig, a gyomok kevésbé tudnak fejlődni, így csökken a terjedésük.
A rendszer minden olyan növény öntözésére alkalmas, amelynek gyökérzete eléri a 40 centiméteres mélységet, illetve ahol a felszíni talajművelés nem mélyebb 20 centiméternél.
Különösen hasznos lehet olyan helyeken, ahol a vízfelhasználás hatékonysága kiemelten fontos, illetve ahol terepakadályok miatt más öntözési mód alkalmazására nincs lehetőség.
Az öntözés jellegéből adódóan a legnagyobb kockázatot az elemek eltömődése okozza, ezért nagy hangsúlyt kell fektetni a szűrésre, átmosatásra.
A felszíni csepegtető öntözés során a vízkijuttatás közvetlenül a talaj felszínén elhelyezett csöveken vagy csepegtető szalagokon keresztül történik. A víz szabályozott módon, alacsony nyomáson áramlik az öntözőcsöveken keresztül a növényekhez. A csövekhez kis, egyenletes vízkibocsátást biztosító csepegtető rendszereket csatlakoztatnak, amelyek általában a növények sorai mentén helyezkednek el.
A csepegtetők kis nyílásokkal egyenletesen juttatják a vizet közvetlenül a talajba, a növények gyökérzónájába szabályozott mennyiségben és sebességgel. A víz a talaj felszínén terjed, és az esőzéshez hasonló módon szivárog be a gyökerekhez, biztosítva, hogy a növények folyamatosan megfelelő vízellátásban részesüljenek.
A felszíni csepegtető öntözés jól alkalmazható különböző típusú talajokon és különböző növényeknél.
A felszíni csepegtető öntözés különösen hatékony a zöldség- és gyümölcstermesztésben, valamint a szántóföldi kultúrákban.
A felszíni csepegtető öntözés egyik legnagyobb előnye a víz takarékos használata. Mivel a víz közvetlenül a gyökérzónához jut, minimalizálható a párolgás és a víz elfolyása. A rendszer segít a talaj optimális hidratálásában anélkül, hogy az egész területet elárasztaná.
A felszíni csepegtető öntözési rendszerek különböző öntözési igényekhez konfigurálhatók. A víz áramlását időzítők, nyomásszabályozók és egyéb vezérlőrendszerek segítségével lehet finomhangolni, hogy a növények számára mindig a megfelelő vízmennyiség álljon rendelkezésre.
A mikroöntözés gyűjtőfogalom, az ide tartozó öntözési megoldások közös jellemzője, hogy a vízadagoló elemek kis nyomáson (< 2,5 bar), időegység alatt kevés (< 500 l/h) öntözővizet juttatnak ki az öntözendő növények közelébe.
Minden mikroöntözési mód lehetőséget ad naponta többször kis vízmennyiség kijuttatására, jellemzőjük a kiemelkedő energia- és vízhatékonyság. Széles körben alkalmazhatóak felszín alatti vízellátás esetében is.
Mikroöntözés elsősorban felszíni vagy felszín alatti csepegtető öntözési móddal valósítható meg, vannak azonban a mikroöntözés feltételeit biztosító, esőztető öntözésben használt szórófejek is.
A mikroöntözés takarékos megoldás, mivel a vizet közvetlenül a növények gyökérzónájába juttatja, csökkentve a párolgási és elfolyási veszteségeket.
A rendszer lehetővé teszi a víz pontos, a növények aktuális fejlődési állapotához igazított adagolását.
Fenntartható vízgazdálkodási (korábban öntözési) közösség létrehozásának ügyintézése, pályázati feltételeknek megfelelően, biztos jogi és szakmai alapokkal.
Mezőgazdasági öntözéstervezés és kivitelezés akár kulcsrakész átadásig, jogi, műszaki és pályázati szempontokat is lefedő, komplex projektmenedzsmenttel.
A zökkenőmentes kivitelezéshez és pályázatbenyújtáshoz teljes körű ügyintézés, a szükséges vízjogi és környezetvédelmi engedélyek beszerzése.
A sikeres pályázat benyújtásához szükséges műszaki és adminisztratív támogatás.
Modern öntözőberendezések telepítése minden mezőgazdasági területre. Pontos, víztakarékos, automatizálható megoldások komplex kivitelezése a vízkivételtől a kijuttatásig, költséghatékony megoldással.
Csapatunk mindig készen áll, hogy segítsen vízgazdálkodási, természetvédelmi és környezetvédelmi kérdésekben. Kérdéseivel forduljon hozzánk bizalommal.